Zabawki kontrastowe, co to takiego i dla kogo?

Większość zabawek przeznaczonych dla niemowlaków jest bardzo kolorowa. Choć są przepiękne i na pewno zwracają uwagę dziecka, na większości z nich jest napisane, że mogą nimi bawić się dzieci, które ukończyły 1 miesiąc życia. Dla najmniejszych dzieci są więc kompletnie bezużyteczne. Tę lukę wypełniają zabawki kontrastowe, które zostały stworzone właśnie dla noworodków.

Aktywność wzrokowa jest podstawowym etapem rozwoju inteligencji u dziecka. Wpływa także na komunikację językową. Ma także pozytywny wpływ na rozwój ruchowy malucha. Czarne karty kontrastowe można wprowadzać między 4 a 6 tygodniem życia dziecka.

Kontrastowe ilustracje połączone ze sobą sznureczkami są idealnie dopasowane do perswazyjnych możliwości najmniejszych dzieci. Karciane zestawy można znaleźć obecnie w większości sklepów z zabawkami. Zestawy są przygotowywane zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci. Można na przykład kupić zestaw dla dzieci od 0+ lub taki, który jest przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Zastosowanie zabawek kontrastowych

Karty kontrastowe można przesuwać z góry na dół przed oczami dziecka. Można także przesuwać je z lewej na prawą stronę. Dozwolone jest także ich przybliżanie i oddalanie od dziecka. Zawsze należy jednak wykonywać powolne i płynne ruchy. Można dzięki temu ćwiczyć wraz z dzieckiem umiejętność podążania wzroku za przedmiotem. U dziecka kształtuje się wtedy również koncentracja, skupienie, a także wyrabiają się mięśnie oczu.

Kontrastowe karty można także zawiesić nad łóżeczkiem, aby dziecko mogło mieć z nimi cały czas kontakt. Najlepiej, jeżeli będą znajdowały się z prawej lub lewej strony łóżeczka. Nie powinno się ich zawieszać nad główną dziecka.

Karty kontrastowe można także wykorzystać do tworzenia opowieści dla dziecka. Można opowiadać maluchowi, co znajduje się na danym obrazku, do czego dany przedmiot służy i jak można go wykorzystać w praktyce. Można z pomocą obrazków ułożyć krótką historyjkę, która na pewno spodoba się każdemu maluchowi.

Dlaczego kontrastowe zabawki mają tak duży wpływ na rozwój malucha?

Jest kilka powodów, dlaczego kontrastowe karty tak pozytywnie wpływają na rozwój najmniejszych dzieci. Przede wszystkim jest to możliwe, dlatego, że obrazki mają duże rozmiary i dostępne są w wersji czarno-białej. Taki mocny kontrast powoduje, że dziecko jest w stanie zauważyć obrazek, jaki został mu zaprezentowany. Proste, wyraziste wzory zainteresują malucha i sprawią, że jego ciekawość świata będzie się zwiększała.

Obrazki rozwiną i pobudzą koncentrację oraz wyobraźnię dziecka. Dlatego właśnie warto je nabywać dla dziecka, jeżeli chce się mu zagwarantować odpowiedni rozwój od pierwszych chwil życia.

Co Twoje dziecko zyska bawiąc się kontrastowymi kartami?

Karty kontrastowe mają pozytywny wpływ na rozwój Twojego dziecka. Przede wszystkim wspierają prawidłowy rozwój wzroku, a także inne zmysły dziecka. Uczą na przykład równowagi. Kształtują także inteligencję wizualno-przestrzenną, a także uczą poznawać granice przedmiotów. W późniejszym czasie ułatwi to dziecku chwytanie oraz przemieszczanie się. Karty kontrastowe mają także korzystny wpływ na rozwój mózgu dziecka. Dostarczają mu odpowiednich bodźców zmysłowych. Poza tym, zapewniają świetną zabawę z dzieckiem, co wpłynie pozytywnie na budowanie więzi rodzica z maluchem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz