Uno dla wszystkich

Uno to amerykańska gra karciana, której zasady przypominają nieco makao. Aby w nią zagrać trzeba mieć jednak specjalną talię kart. Gra powstała w 1971 roku. Jej sprzedażą obecnie zajmuje się firma Mattel. Powstało kilka wersji gry dostosowanych do różnego wieku graczy.

Talia, którą znajdziesz w pudełku składa się z kart zwykłych:

 • 19 czerwonych kart ponumerowanych od 0 do 9 – jedna karta z numerem 0 oraz po dwie karty z numerami od 1 do 9,
 • 19 zielonych kart ponumerowanych od 0 do 9 – taki sam zestaw jak powyżej,
 • 19 niebieskich kart ponumerowanych od 0 do 9 – taki sam zestaw jak powyżej,
 • 19 żółtych kart ponumerowanych od 0 do 9 – taki sam zestaw jak powyżej,

Oraz z kart funkcyjnych:

 1. 8 kart stopu (Skip) – po dwie z każdego koloru
 2. 8 kart zmiany kierunku (Reverse) – po dwie z każdego koloru
 3. 8 kart +2 (Draw Two) – po dwie z każdego koloru
 4. 4 czarne karty + 4 ze zmianą koloru (Draw Four Wild)
 5. 4 czarne karty – zmiana koloru (Wild)

Jakie są ogólne zasady gry Uno?

W grę tę jednocześnie może grać od 2 do 10 graczy. Każdy gracz otrzymuje na początku gry po 7 kart. Jedną kartę z talii należy położyć na środku stołu. Grę rozpoczyna gracz siedzący po lewej stronie rozdającego. Zadaniem gracza jest dopasowanie karty numerem, symbolem lub kolorem do tej, która znajduje się na środku stołu. Jeżeli gracz wśród swoich kart nie ma żadnej pasującej, musi pociągnąć kartę z talii. Jeżeli wyciągnie pasującą kartę, może ją dołożyć. Jeżeli nie, traci kolejkę i poszukiwania właściwej karty rozpoczyna kolejny gracz.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w talii znajdują się karty funkcyjne. Karty Skip, Reverse, Draw two można kłaść tylko do określonego koloru. Natomiast karty Draw four i Wild można kłaść na dowolną kartę.

Jeżeli graczowi została jedna karta w ręce, musi krzyknąć Uno. Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiał pociągnąć 2 karty z talii. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart.

Głównym celem gry jest zdobycie 500 punktów. Punkty zdobywa gracz, któremu udało się pozbyć wszystkich kart przez innymi graczami w danej rozgrywce. Gracz, któremu się to uda otrzymuje punkty za karty, z którymi zostali na ręku jego przeciwnicy.

Jaką wartość mają karty w talii?

 • 0-9 = 1=1 punkt itd.,
 • +2 = 20 punktów lub 10 punktów,
 • Reverse = 20 punktów lub 10 punktów,
 • Passer (stop dla kolejnego gracza) = 20 punktów lub 10 punktów,
 • Joker (karta zmiany koloru) = 50 punktów lub 20 punktów,
 • Super Joker (zmiana koloru, +4) = 50 punktów lub 20 punktów.

Uno – Żółwie Ninja

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia. Składa się ze 112 kart w czterech kolorach. Oparta została na klasycznych zasadach. W tym zestawie znajduje się karta „Atak zespołowy”. Znajduje się na niej wizerunek wojowniczych żółwi Ninja. Używając tej karty, można będzie pozbyć się 3 kart, których nie chcesz mieć na ręce.

Uno Moo

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia. Głównym zadaniem najmłodszych graczy będzie wprowadzenie zwierzątek do stodoły. Gra ta uczy i bawi jednocześnie. Dziecko nauczy się liczyć, pozna kolory, zwierzątka, a także życie panujące na wsi. W pudełko znajduje się 24 figurki zwierzątek, 4 zagrody z sianem, 4 figurki rolnika, walizka-stodoła.

Uno Monster High

Każda dziewczynka, która uwielbia upiorne uczennice szkoły Monster High powinna mieć w swojej kolekcji tę popularną grę karcianą. Karty z wizerunkiem postaci z serialu na pewno spodobają się każdemu fanowi i zapewnią mnóstwo wspaniałej zabawy.

To jedynie niektóre wersje popularnej gry Uno, które dostępne są w sprzedaży. Można nabyć zarówno klasyczną wersję gry karcianej, jak i różne jej odmiany inspirowane serialami, bajkami i filmami.

Podobne artykuły

Leave a Comment