Seria „Pucio” – od czego zacząć?

Seria „Pucio” – od czego zacząć?

Pucio to mały i sympatyczny chłopczyk, który pojawił się w naszych domach już kilka lat temu. Pojawiając się wkroczył nie tylko do świata dziecięcego ale również rodziców. Na początku były same książki, jedna z biegiem czasu pojawiły się również gry i puzzle, a nawet maskotka. W chwili obecnej seria posiada 12 książek.

Dlaczego ta seria książek stała się fenomenem? Myślę, że każdy powinien odpowiedzieć na to pytanie sam, jednak w większości przypadku myślę, że odpowiedź byłaby podobna. Bohaterem jest mały chłopiec, który dorasta w raz z każdą kolejną książką. Nie ma tam trudnych wyrazów, których dzieci mogłyby nie zrozumieć.

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w internecie dotyczących Pucia są:

 • Pucio dla jakiego wieku?
 • Od czego zacząć czytać Pucia?
 • W jakiej kolejności czytać Pucia?

I dziś na nie wszystkie odpowiemy. Zaczynajmy!

Od ilu lat jest Pucio?

Książki o Puciu rekomendowane są dla dzieci już od najmłodszych lat, od urodzenia do ok. 6-ciu lat. Pierwsze części z serii o Puciu dedykowane są tym najmłodszym dzieciom, które są w wieku 0-2 latka, a każda kolejna książka wprowadza coraz wyższy stopień trudności i może być używany w zależności od tego jak dzieciątko się rozwija jednak zalecana jest dla dzieci w wieku 3-6 lat.

W jakiej kolejności czytać Pucia?

Udało nam się ułożyć całą serię książek o Puciu w wersji chronologicznej. To bardzo ważne, aby wprowadzać je po kolei ponieważ jest to związane z rozwojem dziecka. Poniżej przedstawiamy kolejność czytania książek o Puciu:

 •     Pucio uczy się mówić
 •     Pucio mówi pierwsze słowa
 •     Pucio i ćwiczenia z mówienia
 •     Pucio na wakacjach
 •     Pucio umie opowiadać
 •     Pucio w mieście
 •     Pucio na wsi
 •     Pucio zostaje kucharzem
 •     Pucio chce siusiu
 •     Pucio mówi dzień dobry
 •     Pucio mówi dobranoc
 •     Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem
 •     Co robi Pucio?

Pucio uczy się mówić

Jest to pierwsza książka. W niej poznajemy naszego bohatera – Pucia i jego rodzinkę. Idealnie się sprawdzi do nauki pierwszych słów gdyż skupia się na wrażeniach dźwiękonaśladowczych, a także samogłoskach.

Przeznaczona dla dzieci w wieku 0-3 lat.

Forma wydania: oprawa twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 40
Wymiary: 205 x 250 mm

Pucio mówi pierwsze słowa

W drugiej części pojawia się więcej słów – są to typowe dla rozwoju mowy dziecka słowa. Nasz bohater ma zachęcić dzieci do ich nauki mówienia, a dla starszaków może okazać się świetnym wyborem do poznawania literek i podejmowania pierwszych prób samodzielnego czytania.

Przeznaczona dla dzieci w wieku 0-6 lat.
Forma wydania: oprawa twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 40
Wymiary: 205 x 250 mm

Pucio i ćwiczenia z mówienia

To już trzeci tom przygód naszego bohatera – Pucia. W tej części zadbano o zwiększenie słownictwa dziecka, a także próby rozwoju mowy zdaniowej dziecka i powiększenie jej o fundamentalne reguły gramatyczne, jak odmiana rzeczownika czy czasownika, a wszystko okraszone pięknymi ilustracjami.

Przeznaczona dla dzieci w wieku 0-6 lat.
Forma wydania: oprawa twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 40
Wymiary: 205 x 250 mm
Numer ISBN: 978-83-10-13580-3

Pucio na wakacjach

Kolejna – czwarta książka o przygodach Pucia. Skierowana jest dla dzieci nieco starszych w wieku 3-6 la jednak młodsze dzieci również mogą z niej czerpać radość. Tu zaczynamy zabawę z artykulacją, dzięki niej możemy sprawdzić czy dziecko odpowiednio wymawia poszczególne głoski czy jest możliwość, że będzie potrzebowało wsparcia profesjonalisty jak logopeda.

Przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat.
Forma wydania: oprawa twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 40
Wymiary: 205 x 250 mm
Numer ISBN: 978-83-10-13628-2

Pucio umie opowiadać

Jak sama nazwa wskazuje, piąta część z przygodami Pucia przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią już mówić dość dobrze i starają się opowiadać pełnymi zdaniami swoje przygody. W tej części pojawia się nowy członek w rodzinie Pucia. Pod ilustracjami można znaleźć dodatkowe obrazki, które mają mobilizować dzieci do opisywania przygód bohaterów ich własnymi słowami. Opowiadanie wymaga od dziecka zrozumienia relacji czasowych i związków przyczynowo-skutkowych. Możemy wspierać ich rozwój poprzez zadawanie takich pytań jak: Co było na początku? Co później się wydarzyło?. Ważne aby konstruować tak pytania aby użyć zwrotów: „na początku”, „później”, „na końcu”.

Przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat.
Forma wydania: oprawa twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 40
Wymiary: 205 x 250 mm
Numer ISBN: 978-83-10-13581-0

Podobne artykuły

Leave a Comment