Pościel dla dziecka – co wybrać?

Każdy rodzin, który kompletuje wyprawkę dla swojego dziecka zastanawia się, jaką pościel warto kupić. Rozmiarów, materiałów, a także wzorów jest tak dużo, że trudno jest zdecydować się na coś odpowiedniego. Przedstawiamy wskazówki, które będą pomocne dla każdego rodzica.

Wskazówka nr 1: Rozmiar pościeli dla dziecka

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie są standardowe rozmiary pościeli dla dzieci w różnym wieku:

 •          0-12 miesięcy – jest to pościel dla noworodków, która sprawdzi się zarówno w wózku, jak i kołysce – kołderka 56 x 75 cm,
 •          0-2 lata – jest to pierwsza pościel do łóżeczka – kołdra 80 x 100 cm + poduszka 40 x 60 cm,
 •          2-5 lat – idealna pościel dla przedszkolaka – kołdra 100 x 135 cm + poduszka 40 x 60 cm
 •          5-10 lat – pościel dla starszych dzieci – kołdra 140 x 200 cm + poduszka 70 x 80 cm
 •          powyżej 10 lat – pościel dla nastolatka – kołdra 160 x 200 cm +  poduszka 70 x 80 cm.

Jak możesz się łatwo zorientować, rozmiar pościeli należy dobierać do wieku oraz wzrostu dziecka. Jedynie przez krótki czas można będzie korzystać z najmniejszego rozmiaru pościeli. Gdy maluszek podrośnie, trzeba będzie ją wymienić na znacznie większą.

Wskazówka nr 2: Zwracaj uwagę na jakość pościeli, a nie na jej cenę

Kupuj tylko te pościele, które odznaczają się najwyższą jakością, i to od samego początku. Nawet, jeżeli wydaje Ci się, że wydawanie 200 zł na pościel dla dziecka to dużo, z czasem przekonasz się, że jest to bardzo dobra inwestycja. Dziecko w dobrej jakości pościeli prześpi spokojnie całą noc, nie będzie miało reakcji alergicznych, a jego skóra w żaden sposób nie będzie podrażniona czy zaczerwieniona.

Komfort snu ma niewątpliwe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, a jedynie wykonana z dobrych materiałów pościel jest w stanie taki efekt podtrzymać. Najlepiej mieć 2-3 komplety pościeli na zmianę. Pozwoli to na utrzymanie jej w odpowiedniej czystości, a też nie będzie ona ulegała tak szybkiemu zniszczeniu, w skutek użytkowania.

Wskazówka nr 3: Bawełniane pościele – tylko takie warto kupować!

Bawełna jest włóknem naturalnym, dlatego będzie najlepszym wyborem dla Twojego dziecka. Można dostać pościel wykonaną z różnych włókien bawełnianych. Wszystkie jednak łączy higroskopijność materiału, odporność na rozciąganie, a także dobre przewodzenie ciepła. Dodatkowo, bawełna nie uczula i nie elektryzuje się.

Włókna bawełniane, które możesz znaleźć na rynku to:

 •          flanela – może się kurczyć, a także mechacić po wielokrotnym praniu,
 •          satyna – idealna na lato, ale jest chłodna i śliska w dotyku,
 •          kora – pościel całoroczna, ale jest lekko szorstka w dotyku,
 •          adamaszek – jest lekko połyskująca,
 •          perkal – nie traci jakości nawet po wielokrotnym praniu, ale trzeba ją prasować,
 •          dżersej – splot o największej grubości odznacza się najlepszą jakością i trwałością,
 •          batyst – mało praktyczna pościel, która sprawdzi się jedynie latem.

Wskazówka nr 4: Zwróć uwagę na wypełnienie pościeli

Nie tylko materiał, z jakiego wykonywana jest poszewka na kołdrę i poduszkę ma wpływ na komfort snu. Znaczenie ma także wkład. Dostępne są następne rodzaje:

 •          wypełnienie wełniane – odznacza się bardzo dobrą termoregulacją, a jednocześnie ma odpowiednie parametry wentylacyjne. Sprawia, że pościel jest całoroczna. Będzie dobrym wyborem, jeżeli Twoje dziecko cierpi na alergię na roztocza. Nie należy jej stosować, jeżeli maluch nie toleruje wyrobów wełnianych,
 •          wypełnienie puchowe lub z pierza – oba wypełnienia są naturalne, ale żadnego z nich nie należy stosować, jeżeli Twoje dziecko jest alergikiem. Puch ma bardzo dobre właściwości grzewcze i jest lżejszy od pierza,
 •          wypełnienie syntetyczne/antyalergiczne – najlepszym wyborem będą kołdry wykonane z włókien silikonowych typu hollow. Pościel jest miękka w dotyku, bardzo dobrze utrzymuje ciepło, a przy tym nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Skóra dziecka podczas snu może swobodnie oddychać, ponieważ lekkość kołdry nie ogranicza pocenia się. Wypełnienie jest antystatyczne, co sprawia, że kołdra nie zbiera kurzu.

Najbezpieczniejszym wyborem dla Twojego dziecka będzie zdecydowanie kołdra syntetyczna.

Wskazówka nr 5: Wybieraj tylko pościel z atestami!

Każda pościel, która ma być wykorzystywana przez dzieci powinna posiadać certyfikat Oeko-Tex 100 w klasie I. Jest to bardzo ważne, aby na ten aspekt zwrócić uwagę. Produkty posiadające ten atest spełniają normy bezpieczeństwa dla niemowląt i małych dzieci. Są potwierdzeniem braku szkodliwego wpływu na skórę dziecka.

Wskazówka nr 6: Zwróć uwagę, jakie ozdoby znajdują się na pościeli

Pościel dla niemowlaka, a także małego dziecka nie powinna zawierać:

 •          wstążek,
 •          guzików,
 •          haczyków.

Wszystkie elementy ozdobne znajdujące się na pościeli powinny zostać zaprojektowane tak, ale nie stwarzały żadnego zagrożenia dla dziecka. Co do kwestii estetycznych, możesz wybrać dla swojej pociechy zarówno pościel w neutralnych kolorach, jak i taką, która będzie zawierała ulubione postaci dziecka z bajki. W tym zakresie panuje pełna dowolność.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz