Ponadczasowa zabawa – bańki mydlane
Czemu bańki są ponadczasowe? Brak ograniczeń wiekowych i budżetowych! To idealna zabawa dla dzieci jak i dorosłych, którą możemy wykorzystać w pomieszczeniach jak i na dworze. Z racji zbliżającego się sezonu letniego dziś skupimy się na duuużych bańkach i zestawach, które wykorzystamy głównie na dworze – w pomieszczeniach mógłby się zrobić niezły bałagan 🙂
Dobra jakość płynu to podstawa!
Żeby bańki były piękne, mieniące się i szybko nie pękały warto zadbać o płyn dobrej jakości, a jak uda nam się robić olbrzymią bańkę to już mamy gwarancję dobrej zabawy. Czy wiecie, że największa bańka w historii miała 3,7 m długości i 1,5 m średnicy!
Małe czy duże bańki?
Kto będąc dzieckiem nie uwielbiał puszczać baniek? Najprostsze „urządzenia” do produkcji baniek to nic innego jak tubka z płynem do baniek w której umieszcza się pierścień lub słomkę ze specjalną rozwidloną końcówka. Po wyjęciu wystarczy dmuchnąć – uwaga, niezbyt silnie i już – zabawa unoszącymi się bańkami gotowa. Kolejne na rynku pojawiają się miecze i pistolety bąbelkowe, które ułatwiają stworzenie większej ilości baniek za jednym razem, przy pistoletach wystarczy pociągnąć za spust i bańki gotowe, a przy mieczach można dmuchać lub np. obracać się wokół własnej osi i tak będą powstawać bańki. Z biegiem czasu technologia baniek poszła mocno do przodu i stworzono różne sposoby na masowe generowanie bąbelków. w efekcie powstały niesamowite wizualizacje z gęstymi ścianami baniek mydlanych. Oprócz „zwykłej” zabawy bańkami zaczęto je wykorzystywać na różnych specjalnych wydarzeniach jak przyjęcia urodzinowe, imprezy integracyjne czy wesela.
W sklepie można również znaleźć zestawy do tworzenia duużych baniek – są to specjalne sznurki i kijki. Dzięki takim zestawom będzie możliwe stworzenie nawet tuneli bańkowych. Do takich zadań potrzebne są różne rodzaje, np. obręcze, sznurki, obręcze motylki i wiele innych. Możecie je znaleźć tutaj:
Bańki mydlane a ćwiczenia logopedyczne
Czy wiecie, że puszczanie baniek mydlanych to świetny trening oddechu?
Ważna jest umiejętność kontrolowania oddechu, która pozytywnie wpływa na rozwój mowy, ponieważ podczas dmuchania baniek dziecko uczy się kontroli siły oddechu – nauczy się, że jeśli za mocno dmuchnie to bańki się nie udadzą. Miarowe wydmuchiwanie powietrza z płuc i tworzenie charakterystycznego „dziubka” wspomaga odpowiedni rozwoju mowy, a nawet wyrównuje wiele trudności i problemów logopedycznych. Także puszczajmy bańki dla zdrowia rozwoju mowy dziecka 🙂