Malowanie z dzieckiem

Malowanie wraz z dzieckiem to prosta zabawa, która spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym maluchom. Sprawi im wiele radości i zagwarantuje udany czas w rodzinnym gronie.

 

Co Twoje dziecko zyska malując?

Zachęcając dziecko do malowania rozwijasz jego motorykę. Rozwijasz także jego kreatywność oraz wyobraźnię, a także pogłębiasz zainteresowanie sztuką. Może okazać się, że malowanie obrazków stanie się pasją na całe życie i przerodzi się w prawdziwy zawód. Nie bez znaczenia jest także to, że malowanie odpręża, relaksuje oraz wycisza. Będzie idealną rozrywką dla nieco nadpobudliwego, nie mogącego się skoncentrować dziecka. Wypracujesz w nim zdolność do skupienia się na jednej czynności, co na pewno będzie przydatną umiejętnością do szkoły.

Malowanie rękami

Będzie to zabawa, która sprawi najmłodszym dzieciom wielką frajdę. Będą mogły spełnić swoje marzenie o tym, aby malować rączkami, a nie przy użyciu pędzli. Wystarczy przygotować wielki kawałek papieru, czyli brystol lub gazety, aby dziecko miało powierzchnię idealną do tworzenia różnych ciekawych obrazków przy użyciu farb i rączek (najlepiej farby do malowania rękoma). Dziecko na pewno taką zabawą będzie zachwycone.

Odpowiednia kolorowanka dla dziecka, czyli jaka?

Istotne jest, aby wybrać dla dziecka odpowiednią kolorowankę, która będzie wpływała pozytywnie na jego rozwój. Można wybrać książeczki, w których znajdują się bajkowe postaci, czy geometryczne wzory. Wybór jest naprawdę bardzo duży, dlatego rodzice znajdą dla swojego dziecka na pewno odpowiednie kolorowanki.


Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że kolorowanki powinny być dostosowane do wieku dziecka oraz do jego umiejętności. Jeżeli obrazek będzie zbyt skomplikowany, jak na wiek dziecka, zniechęci to malucha do malowania. Oczywiście, trzeba jednak pamiętać, że kolorowanka nie powinna być zbyt łatwa, ponieważ nie będzie żadnym wyzwaniem dla dziecka. Należy poziom trudności wypośrodkować. Jeżeli zauważysz, że proste kolorowanki zaczynają nudzić dziecko, wejdź na wyższy poziom. Wybierz nieco bardziej skomplikowane obrazki. I tak krok po kroku. Zwróć również uwagę na to, aby temat kolorowanek był związany z zainteresowaniami dziecka. Maluch na pewno będzie wtedy chętnie sięgał po takie obrazki do malowania.

Przybory do malowania. Jakie są najlepsze?

Pamiętaj, aby wyposażyć dziecko w odpowiednie przybory do malowania. Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą farby plakatowe oraz duży pędzel. Maluchy nie tworzą precyzyjnych obrazków. Dlatego, jeżeli dostaną duży pędzel, będą w stanie wyżyć się artystycznie bez najmniejszych problemów. Stopniowo można zmniejszać wielkość pędzla, jeżeli będzie się chciało zachęcić dziecko do tworzenia precyzyjnych rysunków.

Oprócz farb i pędzli, w asortymencie dziecka powinny znaleźć się również kredki. Na sam początek warto wybrać grube, miękkie i krótkie, czyli kredki świecowe. Dziecko nie będzie miało żadnych problemów z ich utrzymaniem w rękach. Pozwolą one zarówno narysować, jak i pokolorować dany kształt. Początkowo nie warto dawać dziecku zbyt wielu kolorów. Lepiej, aby poznało kilka podstawowych kolorów i przy ich użyciu tworzyło rysunki. Zbyt wiele odcieni może po prostu zdekoncentrować dziecko.

Gdy dziecko będzie większe, można wprowadzać do jego piórnika inne rodzaje kredek. Mogą to być kredki ołówkowe, które zapewniają precyzyjne kolorowanie kształtów. Większym dzieciom można także kupić mazaki.

Pamiętaj o fartuszku zabezpieczającym, jeżeli kupujesz dziecku farby

Gdy dziecko zaczyna uczyć się malować farbkami, istotne jest, aby zabezpieczyć przed poplamieniem jego ubranka. W tym celu warto nabyć fartuszek zabezpieczający. Najlepiej taki, który nie przepuszcza płynów. Najlepszy będzie wykonany z PCV lub poliestru. Fartuszek do malowania jest odporny na trwałe zabrudzenia, łatwo się go czyści i nie wymaga prasowania. Jego powierzchnię bez żadnych problemów można wytrzeć wilgotną szmatką i będzie czysty. Do wyboru są fartuszki zapinane na napy lub rzepy. Dla maluchów najlepsze będą te zapinane. Można także zdecydować się na fartuszki, które zabezpieczają jedynie korpus lub także ręce.

Fartuszek zabezpieczający jest jednym z najważniejszych elementów, o którym musisz pamiętać, jeżeli zachęcasz dziecko do malowania farbkami. Zabezpieczy ubrania, jakie dziecko ma na sobie i sprawi, że zabawa farbami i pędzlami nie będzie niczym ograniczona.

A może wodne kolorowanki?

Ciekawym pomysłem są wodne maty do kolorowania, bez sprzątania bałaganu z wielką ilością frajdy. Aby rysować po specjalnej macie potrzebujemy odpowiednie narzędzia jakimi są wodne pisaki – które sami napełniamy wodą (takie pisaki znajdują się w zestawie z matą)

Podobne artykuły

Dodaj komentarz