Jak prawidłowo mierzyć stopy dziecku?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru kapci czy butów może być nie lada wyzwaniem, szczególnie, że młodsze dzieci nie powiedzą czy jest im wygodnie. Więc jak zmierzyć stopę dziecku i kupić kapcie w odpowiednim rozmiarze?

Przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów i rad aby ułatwić to zadanie.

KOLOROWANKA

Do tego zadania potrzebna będzie kartka i kolorowy flamaster.

Na podłodze ułóż kartkę i postaw na nią dziecko. Przy użyciu flamastra obrysuj kształt stópki. Pamiętaj, żeby obrysować obie stopy, ponieważ może być różnica w wymiarach!

Następnie zmierz obrys stopy od najbardziej wysuniętego miejsca przy palcach, aż do końca pięty. Na sam koniec możesz wspólnie z dzieckiem pokolorować obrys stóp.

ZAKUPY Z PATYCZKIEM

Ciekawym sposobem jest również sposób na patyczek – wystarczy dociąć patyczek na długość stopy dziecka i sprawdzanie czy długość buta jest odpowiednia. Dzięki temu sposobowi ograniczymy ilość przymierzanych par butów do minimum, ponieważ pomoże nam wyeliminować te zdecydowanie za duże i za małe obuwie. Pamiętajmy, że przed ostateczną decyzją o zakupie dziecko powinno przymierzyć jeszcze buty.

Dobre rady:

  1. Podczas mierzenia stopy dziecka, pamiętaj aby znajdowało się w lekkim rozkroku dzięki temu ciężar ciała rozłoży się równomiernie.
  2. Po dobraniu odpowiedniego rozmiaru obuwia przymierz je dziecku. Nie kupuj butów na oko, ponieważ każda stopa ma swój unikatowy kształt. Bo obuwie to nie tylko odpowiedni rozmiar ale również szerokość i wysokość.
  3. Dobrze dobrany but powinien być dłuższy od wymierzonej stopy dziecka o ok 0,5-1cm! Dlaczego taki luz w bucie? Podczas chodzenia/biegania stopa się przesuwa i potrzebuje przestrzeni aby nie obuwie nie uwierało.
  4. Nie należy kupować butów również za dużych, ponieważ są tak samo szkodliwe jak buty za małe. Ubieranie dziecku butów za małych może doprowadzić do wad postawy.
  5. Jak często mierzyć stopy dziecka? Jeżeli mamy wrażenie, że obecne obuwie jest już za małe, ale nie rzadziej niż co 3 miesiące.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz