Bestseller od wydawnictwa Egmont czyli PĘDZĄCE ŻÓŁWIE! Obecnie na rynku są dwie wersje tej gry: planszowa i karciana. Autorem gry jest Dr Reiner Knizia – z wykształcenia matematyk, który zajmuje się projektowaniem gier planszowych. Na swoim koncie ma ponad 200 planszówek. Cudowne ilustracje w grze wykonał Ralf Vogt.
Gra „Pędzące żółwie” przeznaczona jest dla dzieci powyżej piątego roku życia, ale to doskonała zabawa dla graczy w każdym wieku. Doskonale się sprawdzi jako „łamacz lodów” podczas pierwszych spotkań na koloniach czy Kinder balu. Te słodkie małe żółwiki nigdzie się nie śpieszą, chyba, że w pobliżu zauważą sałatę, wtedy zaczyna się prawdziwy Wyścig do sałaty. Sympatyczne żółwiki wykorzystają każdą okazję, aby wdrapać się na skorupę kolegi żółwia i szybciej pokonać drogę do sałaty. Co za emocje!
Gra planszowa Pędzące żółwie

Zawartość opakowania:
- planszę do gry,
- 5 figurek żółwi,
- 5 płytek z żółwiami,
- 52 karty,
- instrukcję.
Cel gry:
Doprowadzić swojego żółwia jak najszybciej do sałaty. Żółwie poruszają się zgodnie ze specjalnym kartami, które mają do dyspozycji.
Podczas wyścigu do sałaty często będziemy poruszać się żółwiami, które należeć będą do innych graczy, ale UWAGA nikt nie wie jakiego koloru żółwie należą do kogo! Ta tajemnica w grze sprawia, że nie do końca możemy przewidzieć co się wydarzy, a to zapewnia wielkie emocje. Dodatkowo żółwie nie mogą się mijać ani zbijać więc wskakują na siebie i w ten sposób mogą podróżować w stronę mety za darmo.
Gra ma dwa warianty:
- prosty: dla maluchów, który polega na jak najszybszym dotarciu do celu,
- trudniejszy: dla rodziców gdzie trzeba wykazać się strategicznym myśleniem.
Zdobyte nagrody to m.in.:
- Najlepsza Dziecięca Gra Roku – Czechy, 2005 r.
- Gra Roku – nominacja – Francja, 2007 r.
- Dziecięca Gra Roku – nominacja – Niemcy, 2005 r.
Gra karciana Pędzące żółwie

Zawartość opakowania:
- żetony,
- karty,
- instrukcję.
W tej wersji pojawiają się neutralne, szare żółwie i dodatkowym urozmaiceniem jest to, że każdy żółw ma swoją parę. Przygotowanie do gry jest krótkie, wystarczy rozłożyć losowo wszystkie żółwie w linii prostej, a karty potasować. Następnie losujemy swojego żółwia i rozdzielamy po 5 kart ruchu każdemu uczestnikowi.
Możliwości ruchu:
- Plus to ruch do przodu
- Minus to ruch do tyłu
- Strącanie
Liczba znaków na karcie określa długość ruchu. Podczas strącania (jest to karta pochyłej wieży gdzie możemy zobaczyć zdenerwowanego żółwia) żółw który znajduje się na samym dole strąca ze swojego grzbietu wszystkich podróżujących na gapę. Po takim strącaniu żółwie ustawiamy w po kolei tj. ten co był bezpośrednio na grzbiecie ustawia się za żółwiem i tak po kolei.
W wersji planszowej zakończenie jest proste – wtedy gdy dotrzemy do sałaty, a jak to jest w tym przypadku?
Talia kart ruchu zawiera dodatkowe trzy karty z rysunkiem sałaty, gdy odkryjemy po raz trzeci tą kartę następuje zakończenie gry. Grę wygrywa lider linii żółwi czyli ten który znajduje się na samym początku (i z samego dołu jeśli na swoim grzbiecie inne żółwie) i nie jest neutralny szary.
Inaczej wygląda gra w wersji zaawansowanej ale spokojnie tylko troszkę inaczej J
Naszym zdaniem gra jest ciekawsza, ale to wszystko zależy w jakiej grupie wiekowej gramy. Za każdym razem gdy wyłożymy trzy karty sałaty, dwa żółwie (przewodnicy z prawej strony, z dołu – pomijając neutralnego) są odkładane na bok. Następuje strącenie wszystkich żółwi i ustawienie ich ponownie w szyku tym razem krótszym o dwa żółwie. Tutaj zakończenie gry następuje jeśli któryś z graczy powie, że jego oba żółwie już zakończyły wyścig.
Egmont stworzył całą „pędzącą” serię gier 🙂
Dodatkowo możemy znaleźć:
- Pędzące ślimaki
- Pędzące jeże
