Dobble gra dla wszystkich

Dobble to gra towarzyska, która spodoba się każdemu. Doskonale będzie się przy niej bawił zarówno 6-latek, jak i osoba dorosła. Nie występują tu żadne ograniczenia wiekowe. Nie liczy się tutaj wiedza i umiejętności, ale przede wszystkim spostrzegawczość oraz refleks.

 

Podstawowe zasady

50 symboli umieszczonych zostało na 55 kartach. Karty mają okrągły kształt. Zawierają wiele ilustracji roślin, postaci oraz przedmiotów. Każda karta jest unikalna i łączy się z innymi. Zadaniem gracza jest odnalezienie takich samych symboli na dwóch kartach. Gracz musi również głośno nazwać dany symbol, zanim ktoś inny to zrobi. Aby gra była bardziej skomplikowana, a przez to ciekawa, symbole są ustawiane w różnych konfiguracjach. Mogą mieć również różne rozmiary.

Pięć wersji Dobble

Zasady Dobble określają, że można w tę grę grać na pięć różnych sposobów:

  • Piekielna wieża – jedna osoba otrzymuje jedną zakrytą kartę. Stos odkrytych kart ustawiany jest na środku. Na znak, gracze odwracają swoje karty. Ich zadaniem jest jak najszybsze odnalezienie symbolu, który widnieje na ich karcie. Szukają go w stosie znajdującym się na środku stołu. Gra kończy się, gdy wszystkie karty zostaną zabrane.
  • Studnia – należy rozdać taką samą ilość kart wszystkim graczom tak, aby tylko jedna pozostała luzem. Należy ją odkryć i położyć na środku stołu. Na znak, wszyscy odwracają swoje karty. Zadaniem graczy jest jak najszybsze nazwanie wspólnego symbolu. Muszą położyć swoją kartę na tej odkrytej. Wygrywa ta osoba, która jak najszybciej pozbędzie się kart.
  • Parzy – na znak gracze odwracają swoje karty, tak, aby znajdujące się na nich symbole były bardzo dobrze widoczne. Zadaniem graczy jest znalezienie wspólnego symbolu na kartach przeciwnika. Gdy karta zostanie znaleziona, należy przykryć ją własną. Przegrywa ta osoba, która nie zdąży oddać swoich kart.
  •          Złap je wszystkie – każdy z graczy otrzymuje po jednej karcie. Jedna odkryta karta zostaje umieszczona na środku stołu. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości kart. Na znak, gracze odwracają swoje karty i szukają symbolu, który jest wspólny z tym, który znajduje się na środku stołu.
  • Zatruty podarunek – każdy gracz otrzymuje po jednej zakrytej karcie. Z pozostałych należy utworzyć zakryty stos na środku stołu. Jedna karta zostaje położona na samym środku stosu. Na znak gracze odwracają swoje karty i szukają znaku wspólnego z kartą, która znajduje się na środku lub z kartami innych graczy. Wtedy można położyć kartę ze środka na karcie któregoś z graczy, a karta ze stosu zostaje odkryta. Trzeba zebrać jak najmniej kart.

Dlaczego warto zagrać w Dobble?

Dobble to gra, która zapewni wiele radości i frajdy graczom w różnym wieku. Jest przy tym bardzo prosta i nie będzie żadnych problemów z połapaniem się w zasadach. Rozgrywka jest bardzo szybka, a przy tym emocjonująca. Podczas gry dzieje się bardzo dużo. Każdy krzyczy i śmieje się poszukując wspólnego symbolu.

Gra Dobble świetnie sprawdzi się jako idealna rozrywka dla całej rodziny. W odróżnieniu od skomplikowanych tytułów, będzie mógł w nią zagrać dosłownie każdy.

Podstawowe zalety gry Dobble 


– emocjonująca rozgrywka,
– możliwość rozegrania szybkich partii,
– gra dla całej rodziny, bez ograniczeń wiekowych,
– proste zasady,
– różne warianty rozgrywki.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz