Jesienno-zimowy czas jest bardzo wymagający dla rodziców. Muszą tak zorganizować czas dla swoich dzieci, aby nie nudziły się i nie spędzały czasu jedynie przed komputerem oraz telewizorem. Wystarczy znać kilka zabaw, aby dziecko w atrakcyjny sposób spędzało czas w domu, a także poza nim.

 

Zbieranie jesiennych skarbów

Kasztany, żołędzie, jarzębina, a także liście w przepięknych kolorach mogą zapewnić niesamowitą, kreatywną zabawę dla każdego dziecka. Możesz zaproponować dziecku stworzenie kasztanowej rodziny. Wystarczą zapałki lub wykałaczki, a z kasztanów i żołędzi uda się zbudować niesamowite figurki. Nie dość, że będą świetnie wyglądały, to jeszcze dadzą możliwość tworzenia różnych historii i odgrywania scenek.

 

Inną zabawą może być tworzenie przepięknych bukietów z liści oraz jarzębiny. Dziecko będzie zachwycone, że w wazonie w salonie czy w jego własnym pokoju na stole stanie stworzony przez niego bukiet.

 

Poprzez takie zabawy, udowodnisz dziecku, że nie tylko zakupione w sklepie zabawki mogą być ciekawe i atrakcyjne.

 

Zabawa w szefa kuchni

Dzieci uwielbiają pomagać w domowych obowiązek, a także naśladować rodziców. W gotowanie możesz pobawić się z dzieckiem na dwa sposoby:

  • zabierz dziecko do kuchni i wyznaczaj mu proste zadania do wykonania, np. podawanie składników, z których będzie tworzony obiad. Większe dziecko mogą zająć się krojeniem warzyw oraz mięsa,
  • kup dziecku, piękną drewnianą kuchnie, np. składającą się z kilkunastu elementów. Pobaw się z dzieckiem w gościa oraz kucharza. Dziecko może dla Ciebie przygotować wymyślone przez siebie potrawy, ponieważ będzie miało do dyspozycji wszystkie akcesoria kuchenne w zabawkowej wersji.

Gry planszowe

Niezawodnym sposobem na zorganizowanie czasu w niepogodę są gry planszowe. Obecnie dostępnych jest tak dużo rodzajów, że można dostosować je do wieku i umiejętności dziecka. Do najpopularniejszych propozycji należą:

  • 100 gier dla całej rodziny (+5) domino, bierki, pchełki, kości to proste gry, w które chętnie zagra zarówno dziecko, jak i dorosła osoba. Emocjonujące i różnorodne gry dostępne w tym zestawie zapewnią frajdę każdemu.

  • Balansujące fasolki (+5) ostrożnie umieść kolorowe fasolki na huśtawce tak, aby nie przechyliła się ona na żadną stronę. Gra uczy logicznego myślenia.

 

Czytanie bajek

Najbardziej klasyczną formą spędzania czasu z dzieckiem jest czytanie bajek. Jest to aktywność, która rozwija wyobraźnię, a także zwiększa zasób słownictwa. Od najmłodszych lat należy przyzwyczajać dziecko, że książki są wartościowe i warto po nie sięgać. Jesienno-zimowy czas będzie dobrym pretekstem do tego, aby zainteresować malucha literaturą. Najmłodsze dzieci warto zapoznawać z klasyką bajek, a nieco starszym wręczać pozycje zgodne z ich zainteresowaniami.

 

Dla najmłodszych dzieci warto wybierać książeczki kontrastowe. Dziecko będzie uczyło się wraz z nimi nowych kształtów, kolorów, a także nazw. Będzie łatwo rozpoznawało owoce, warzywa, zwierzęta, a także szereg innych produktów. Książeczki tego typu mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Pozwalają poznawać mu otaczający go świat w bezpieczny i komfortowy sposób.

 

Do czytania bardzo dobrze sprawdzi się historia o kiciach: Drobinka porzucona kicia. Zawiera dwie wzruszające historie o kotkach, które szukają nowego domu.

 

Twoje dziecko uwielbia Angry Brids? Dostępnych jest wiele książek dotyczących tych zwariowanych ptaków, m.in.